„To jest skandaliczna sytuacja”. Mocne słowa Piotra Dudy ws. obchodzenia ustawy o wolnych niedzielach. Jest apel do rząduTo jest skandaliczna sytuacja. Nasz projekt „Solidarności” był projektem dobrym, ale posłowie mają prawo do zmian w tym projekcie i stało się to, co się stało. Dlatego z tego miejsca apeluję o jak najszybszą nowelizację i uszczelnienie tej ustawy – zaapelował ws. ustawy zakazującej handlu w niedzielę przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda

1We wtorek 31-08-2021 r. w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbyło się specjalne posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w 41. rocznice podpisania Porozumień Sierpniowych. W oficjalnych uroczystościach wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, szef IPN Karol Nawrocki.

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda w swoim wystąpieniu, poza nawiązaniami historycznymi, mówił również o bieżących problemach największego związku zawodowego – m.in. o projekcie ustawy o emeryturach stażowych, a także sukcesie, jakim było przywrócenie wieku emerytalnego sprzed reformy rządu PO-PSL.

Szef „Solidarności” odniósł się również do wyrzucenia z rządu Zjednoczonej Prawicy Jarosława Gowina. Jak podkreślił, „dobrze, że praca wróciła tam, gdzie jej miejsce, czyli do Ministerstwa Rodziny”. – Przekazanie pracy 10 miesięcy temu do resortu rozwoju było błędem. To czas bez dialogu społecznego. Dobrze, że nie ma już tego szkodnika w rządzie Zjednoczonej Prawicy – dodał.

Obchodzenie ograniczenia handlu w niedziele


Piotr Duda skrytykował również próby obchodzenia ograniczenia handlu w niedziele przez wiele korporacji. – Na zakończenie postulat, który wydawał się być zrealizowany – dotyczący ograniczenia handlu w niedzielę. Niestety korporacje z kapitałem zagranicznym, które w swoim kraju w niedzielę mają sklepy zamknięte, w naszej ojczyźnie omijają to prawo, udając, że są placówkami pocztowymi – powiedział szef „S”.

– To jest skandaliczna sytuacja. Nasz projekt „Solidarności” był projektem dobrym, ale posłowie mają prawo do zmian w tym projekcie i stało się to, co się stało. Dlatego z tego miejsca apeluję o jak najszybszą nowelizację i uszczelnienie tej ustawy, a do władz korporacji omijających prawo zadaję pytanie: Gdzie wasza społeczna odpowiedzialność biznesu? Gdzie wasza podmiotowość pracownika? To tylko udawanie na pokaz – ocenił.

Przewodniczący „Solidarności” zaapelował także do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg, aby „nie współpracować przy Karcie Dużej Rodziny z korporacjami, które za nic mają prawo polskie i robią wszystko, aby je omijać”.

 

                                                                                 

                                                                                                                              Źródło: www.tysol.pl

 

Z poważaniem

Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" JYSK Sp. z o.o

 

 

 Autor: Komisja Zakładowa NSZZ SOLIDARNOŚĆ JYSK SP. Z O.O.