Obchody 40. rocznicy powstania Solidarności w Radomsku. Msza św. i kwiaty pod tablicą błogosławionego ks. PopiełuszkiW poniedziałek, 31 sierpnia, w Radomsku odbyły się obchody 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. Po uroczystej mszy św. w kolegiacie pw. św. Lamberta złożono kwiaty pod Tablicą błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

 

131 sierpnia 1980 r. w Gdańsku przedstawiciele strajkujących stoczniowców i demokratycznej opozycji podpisali z ówczesnym komunistycznym rządem tzw. porozumienia sierpniowe. To symboliczny początek powstania wielomilionowego ruchu "Solidarnościowego”, a w efekcie – zarzewie, które rozprzestrzeniając się po całym kraju, a potem i dużej części tzw. demoludów, przyczyniło się do upadku komunizmu Polsce i w Europie.

W radomszczańskich uroczystościach w hołdzie założycielom radomszczańskich struktur NSZZ Solidarność udział wzięły m.in. władze miasta, powiatu, poseł Anna Milczanowska, Marszałek Senior Sejmu RP Antoni Macierewicz.

Nie ma wolności bez solidarności! I nie ma Solidarności bez wolności – podkreślał Antoni Macierewicz.

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W Radomsku o wydarzeniach Sierpnia ’80 przypomina także wystawa okolicznościowa „Solidarność – początek” przygotowana w aneksie Galerii Muzeum Regionalnego w Radomsku (czynna w godzinach pracy placówki) oraz wystawa „31 Sierpnia 1980” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku (czynna w godzinach pracy biblioteki).

 

                                                                  

 

 

3

 

 

 

 

                                                                                         

 

                                         

                                                                                     

                                                                                 

                                                                                               Źródło: www.radomsko.naszemiasto.pl        

 

Z poważaniem

Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" JYSK Sp. z o.o.

 Autor: Komisja Zakładowa NSZZ SOLIDARNOŚĆ JYSK SP. Z O.O.