Czy rewolucja cyfrowa jest zagrożeniem dla pracowników sektora handlowego?Czy rewolucja cyfrowa jest zagrożeniem dla pracowników sektora handlowego? A może – w związku z coraz częstszym zastosowaniem sztucznej inteligencji staje się powoli zagrożeniem dla ogółów pracowników?

4 Czy rewolucja cyfrowa jest zagrożeniem dla pracowników sektora handlowego? A może – w związku z coraz częstszym zastosowaniem sztucznej inteligencji staje się powoli zagrożeniem dla ogółów pracowników? Codziennością staje się automatyczne obliczanie wydajności pracowników. A za algorytmami podsumowującymi ludzką pracę idą konsekwencje prawne – na przykład zwolnienia z pracy.

4aProblem zastosowania nowych technologii w miejscu pracy nie jest aż tak nowy, jak mogłoby się wydawać. Już od kilku lat szeregowi pracownicy coraz częściej muszą zostawiać swoje dane biometryczne (np. odcisk palca) pracodawcy po to, aby ten w sposób nowocześniejszy mógł ewidencjonować czas pracy. To również kwestie monitoringu w miejscu pracy – o ile są to zwykłe kamery, wszystko jest w największym porządku. Coraz częściej zdarzają się jednak pracodawcy, którzy w zakładach pracy umieszczają także ukryte kamery – w miejscach, o których pracownicy nie wiedzą. Europejski Trybunał Sprawiedliwości wypowiedział się ostatnio w podobnych sprawach – dotyczących pracowników w Hiszpanii i Niemczech. I choć przyznał pracodawcom rację, zastrzegł, że nie można rejestrować ukrytą kamerą pracowników. W dwóch sądzonych przypadkach chodziło o kradzieże w pracy i spisek przeciwko pracodawcy.

Jednak są również obszary, w których nowa technologia wydaje się działać przeciwko człowiekowi.

– W naszym zakładzie pracy kwestie wydajności pracowników, ich przydatności dla firmy, a w konsekwencji o wielkości normy do wypracowania oraz ewentualnym zwolnieniu

– mówili obecni na konferencji związkowcy i pracownicy polskiego Amazona.

– Na ocenę wystawioną przez algorytm nie ma wpływu nawet kierownictwo zakładu!

4b– Musimy poważnie zastanowić się nad możliwością spowolnienia rozwoju technologicznego, bo zaczyna on przerastać
możliwości dostosowywania się ludzi – przestrzegał prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta Andrzeja Dudy. – Może się okazać, że za parę lat nie będziemy mieli na nic wpływu. Rewolucja cyfrowa ma dwa obszary. Musimy pamiętać również o tym złym.

Zdjęcia – Marcin Żegliński – Tysol                                                                  

 

                                                                   Źródło: www.solidarnosc.org.pl

 

Z poważaniem

Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" JYSK Sp. z o.o.

 

 Autor: Komisja Zakładowa NSZZ SOLIDARNOŚĆ JYSK SP. Z O.O.